Bilişim’i donanım ve yazılımların insan ihtiyaçlarına göre harmanlanması ve sonucunda oluşan gerek donanım gerekse yazılımsal bilgi bütününe Bilişim adını veriyoruz. Bilişim yani Bilgi teknolojileri İngilizcede Information Technology (IT) olarak bilinir.

Bilişim 2 temel unsur üzerinde birleşir insan ihtiyaçları ve bunu karşılayan yazılım ve donanımlardır. Her zaman insan ihtiyacını ön planda tutarak hayatımızı mümkün olduğu süreçte kolaylaştırmak veya yardımcı olarak yönlendirme amacı güderler.

Örnek olarak mektupları ve e-posta servislerini veya sosyal medya platformlarını ele alabiliriz. Biri eskiden günler sürer iken artık saniyelerden bile hızlı şekilde elimize ulaşır. Diğeri ise çok uzakta olsalar da gerek iletişim gerekse bilgi paylaşımı içerisinde bulunabiliriz.

Bilişimin temel unsurlarından olan donanım ve yazılım ise bizi bilişim dünyasına davet eder ve elektronik dünyasındaki 0 ve 1’leri harddisk denilen donanım üzerinde depolar, Ram ile geçici belleğe alır anakart ve işlemci üzerinde iletişimi sağlar ve işletim sistemi denilen yazılımlar üzerinde bize gerek eğlence gerekse de yardımcı programlar olarak geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir